Southern Ute Tribal Fair: Powwow

­
­
Jr. Miss Southern Ute, Autumn Sage helps Miss Southern Ute, Jazmine Carmenoros adjust her crown before the first Grand Entry of the Southern Ute Tribal Fair Powwow.
A tiny fancy dancer makes his way into grand entry with his father dancing in behind him.
Members of the Southern Ute and Ute Mountain Ute Veterans Association carry in the Tribal flags and the American Flag during Grand Entry of the 99th annual Southern Ute Tribal Fair Powwow.
Stoney White Thunder, Cesar Thompson and Hunter Frost sing together during an intertribal contest song with Cedar Point drum group.
Women’s Traditional Dancer, Ponka-We Victors of Wichita, Kan. adds some last-minute touch up to her makeup before dancing in Grand Entry.
Southern Ute elder and Grass Dancer, Marty Pinnecoose joins the Grand Entry line before the start of the powwow.
Somer Cloud dances during an intertribal song at the Southern Ute Tribal Fair Powwow.
The last men’s fancy dance special of the day kept spectators and dancers on their toes.
Southern Ute Chairman, Christine Sage lays the royalty banner and crown on the new 2019-2020 Little Miss Southern Ute, Shayne White Thunder.
2019-2020 Southern Ute Royalty stand together to introduce themselves at the powwow following the coronation. L-R Miss Southern Ute Jazmine Carmenoros, Jr. Miss Southern Ute Autumn Sage, Little Miss Southern Ute Shayne White Thunder, and Southern Ute Brave Andre Baker-Bluestar.
Southern Ute Veteran, Rudley Weaver shakes hands with the outgoing Southern Ute Brave, Levi Lopez after the new royalty crowning.
Marjorie Borst makes her way around the Grand Entry circle on Saturday, Sept. 14.
The Ute Nations Color Guard brought the flags into the powwow circle for the evening Grand Entry, Saturday, Sept. 14.
Powwow goers welcome the Saturday night Grand Entry.
Cassandra Atencio dancing along with the beat of the drum during Grand Entry on Saturday evening.
Men’s Fancy Dancers dance to the beat of the drum coming from Southern Host Drum, Southern Style.
McKayla Lee | The Southern Ute Drum
McKayla Lee | The Southern Ute Drum
McKayla Lee | The Southern Ute Drum
McKayla Lee | The Southern Ute Drum
McKayla Lee | The Southern Ute Drum
McKayla Lee | The Southern Ute Drum
McKayla Lee | The Southern Ute Drum
McKayla Lee | The Southern Ute Drum
McKayla Lee | The Southern Ute Drum
McKayla Lee | The Southern Ute Drum
McKayla Lee | The Southern Ute Drum
Trennie Collins | The Southern Ute Drum
Trennie Collins | The Southern Ute Drum
Trennie Collins | The Southern Ute Drum
Trennie Collins | The Southern Ute Drum
Trennie Collins | The Southern Ute Drum
Thumbnail image of
Thumbnail image of
Thumbnail image of
Thumbnail image of
Thumbnail image of
Thumbnail image of
Thumbnail image of
Thumbnail image of
Thumbnail image of
Thumbnail image of
Thumbnail image of
Thumbnail image of
Thumbnail image of
Thumbnail image of
Thumbnail image of
Thumbnail image of
­
­

The 99th Annual Southern Ute Tribal Fair Powwow brought hundreds of contestants, several fried food stands and a tent full of laughter to the new location in front of the Sky Ute Casino Resort. Drum groups, dancers and families filled the event tent for the three-day event, kicking off on Friday, Sept. 13 – Sunday, Sept. 15. Welcoming back Miss Southern Ute, Jazmine Carmenoros and Jr. Miss Southern Ute, Autumn Sage for a second term; the royalty committee also crowned Little Miss Southern Ute, Shayne White Thunder and Southern Ute Brave Andre Baker-Bluestar during Friday night’s coronation ceremony.

 

99th ANNUAL SOUTHERN UTE TRIBAL FAIR

Powwow Results 

 

JUNIOR

Junior Boys

1st Kenny Brown Jr.

2nd Nathan Little Child, Jr.

3rd Demarcus Drapper

Junior Boys Grass

1st Sheldon Scalplock III

2nd Kolton Slim

3rd LaShane Becenti

Junior Boys Combined Traditional

1st Rylee Begay

2nd Trenton Jim

3rd Tristen Tenozio

Junior Girls Fancy

1st Maniyee Jack

2nd Lennyn Paskemin

3rd Kelly Dee

Junior Girls Jingle

1st Taylor Jishie

2nd Lalaina Becenti

3rd Xavi Wagner

Junior Girls Combined Traditional

1st Naliy Littlechild

2nd Shayta Yellowhair

3rd Kianna Slim

 

TEEN

Teen Boys Fancy

1st Jaron Yazzie

2nd Izaya Bob

3rd O.D. Drapper

Teen Boys Grass

1st Zander Zorthian

2nd Travonteie Becenti

3rd Leiland Yazzie

Teen Boys Northern Traditional

1st Trevor Jim

2nd Taylor Begay

3rd Nate Bedonie

Teen Boys Southern Traditional

1st Eric Bellecourt

2nd Tyrone Yazzie

3rd Eldon Bellecourt

Teen Girls Fancy

1st Viviana Toya

2nd Weved Jiyrie

3rd Keela Walsey

Teen Girls Jingle

1st Lellani Tenorii

2nd Dancia Snowdonle

3rd Teiyanna Becenti

Teen Girls Northern Traditional

1st Liliana Mars

2nd Anna Dale

3rd Leyalynn Yazzie

Teen Girls Southern Traditional

1st Helaina Taylor

2nd Kolani Yazzie

3rd Boss Drapper

 

MEN

Men’s Fancy

1st Canku Onestar

2nd Jarid Yazzie

3rd Isaiah Bob

Men’s Grass

1st Lee Jack Jr.

2nd Randall Paskemin

3rd Therien Paskemin

Men’s Northern Traditional

1st Brando Jack

2nd Jared Brown

3rd Malcolm Murphy

Men’s Southern Traditional

1st Lewis Peoloism

2nd Erwin Morris

3rd Micheah Caront

Men’s Chicken Dance

1st Rooster Topsky

2nd Sheldon Scalplock Jr.

3rd Algin Scabbyrobe

Men’s Golden Age (65 & up)

1st Tommy Drapper

2nd Allen Roy Pay-kwin

3rd Mredd Scott

Senior’s Mens Age (50-64)

1st Johnathan Windyboy

2nd Rick Yazzie

3rd Elvin Nicotie

 

WOMEN

Women’s Fancy Shawl

1st Katy Isennock

2nd Latrishine Seabbrobs

3rd Jessica Yazzie

Women’s Jingle

1st Hokianwih McCloud

2nd Prairie-Rose Jack

3rd Ashley Phelps

Women’s Northern Cloth

1st Daisa Onefeather

2nd Kaylyn Leclaire

3rd Marissa Woody

Women’s Northern Buckskin

1st Johae Scabbyrobe

2nd Tamara Toya

3rd Quahna Mars

Women’s Southern Cloth

1st Amanda Moore

2nd Audrey Brokeshoulder

3rd Pankatwe Victors

Women’s Southern Buckskin

1st Tashena McCabe

2nd Wheylaya Becenti

3rd Ashley Harris

Women’s Golden Age (65 & up)

1st Pricilla Sherock

2nd JoAnn Jayne

3rd Phyllis Marysa

Senior Women’s Age (50-64)

1st Alice Phelps

2nd LadyBird Jack

3rd Sharon Brokeshoulder

 

DRUM CONTEST

1st Southern Boys

2nd Hail Creek

3rd The Boys

4th Iron Hill

5th Sharp Shooter

6th Buc Wild

7th Black Lodge Singers

8th Indian Horse

9th Shiprock Agency

Like it? Share it!

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail