97th Annual Southern Ute Tribal Fair: Contests & Results

­
­
Fidel Velasquez takes off as the Travis Nanaeto ensues him to try to get the gunnysack.
Travis Nanaeto tries to block Fidel Velasquez with his horse, Big Red, during the Chicken Pull contest.
Chicken Pull commentator and facilitator, Levi Vigil watches as the riders come racing toward the finish line.
Travis Nanaeto raises his hat in victory as he races to the finish line with the bag of sand (chicken) during the Chicken Pull.
Maria Archuleta won the Overall Grand Champion in the annual Chili Contest, for her red chili.
Tori Archuleta proudly displays her first place winning salsa.
Darlene Atencio won first place for her green chili. Stating her green can be used for many dishes.
Shailyn Olguin’s children know how good her chili is, Olguin place second for her green chili.
New comer, Raiden Herrera placed 2nd for his salsa in this year’s Salsa Contest.
: Candi Johnson beeming with pride, with her happy boys, won first place in Red Chili.
Sunshine Whyte with her boys are happy for her third place win in the Salsa Contest.
Florence Loretto and Mary Silvas hold their prize winning chili’s. Loretto placed second in Red Chili, and Silvas placed third for her Green Chili
Teams came together on Saturday, Aug. 9, to compete in the Handgame tournament, as part of the 97th Annual Southern Ute Tribal Fair.
The Women’s Jalapeno Contest participates race to see who can finish theirs first on Saturday, Sept. 9 at the Sky Ute Fair Grounds.
Sara Cuch raises her hand in victory, as she finishes her five jalapenos at the Southern Ute Tribal Fair, Jalapeno Contest, Saturday, Sept. 9.
Robert Baker takes the heat as he tries to finish his five jalapenos.
Diamond Morgan races against his competitors to try and get the win.
The winners of the Jalapeno Contest pose with their winnings. L-R: Third place winner, Paul Redwine, second place, Alejandro Salazar, first place men’s, Alfred Hatch, Robert Ortiz, event organizer, Grand champion, Kerrie Phillips, second place, Alereta Whitebuffalo and third place winner, Tamera Reynolds. Not pictured is, first place winner, Sara Cuch.
Marissa Olguin makes her rounds with her horse, Flowers. Olguin won first place in this year’s Painted Horse Contest.
Hilda Burch (right) judges the painted horses as they go by during the Painted Horse Contest, Sunday, Sept. 10 as a part of the 97th Annual Southern Ute Tribal Fair.
Avaleena Nanaeto is ready for judging as she takes her horse by the Painted Horse judges.
Tristian Benally rides through the gate as her and her horse, Gracie start the Sam Burch Memorial Horsemanship Contest. Benally ended up placing second in the contest.
Danielle Austin completes the side pass portion of the Sam Burch Memorial Horsemanship Contest held on Saturday, Sept. 9 at the Sky Ute Fair Grounds. Austin placed first and won a new saddle.
Esther Rima loops through the pole patterns on Saturday, Sept. 9 at the Sky Ute Fair Grounds for the 97th Annual Southern Ute Tribal Fair, Sam Burch Memorial Horsemanship Contest.
Helltown Hustlers from Ignacio, Colo. puts the pressure on as they pull with all their strength during the Tug-O-War compitition. Helltown Hustlers team placed first in the Tug-O-War open contest on Saturday, Sept. 10.
Focused on winning, Rylin Herrera takes the lead and pulls hard trying to get the win for his team.
Maria Rivera climbs up her teammates, as Fidel Velasquez tries with all his might to hold up fellow teammate during the Grease Pole Climb, Sunday, Sept. 10. Alpha placed first in the team Grease Pole Climb.
Phillip Velasquez gives it his all during the Grease Pole Climb, Sunday, Sept. 10.
Alayra Jacket makes her way up the grease pole, winning first place in the youth division of the Grease Pole Climb, Sunday, Sept. 10.
Lorenzo “Woody” Pena took home first place for the second year in a row.
Fidel Velasquez pulls his weight taking second place in the Grease Pole Climb competition.
Team 110% took home the championship trophy for the Southern Ute Fair Softball Tournament.
97th Annual Southern Ute Fair Softball Tournament was held Saturday, Sept. 9 at the Patrick Silva Memorial field where team DXII won the championship.
Kenneth Burch takes his turn in the baseball-throwing event at the youth games.
Tavian Box throws for first place.
Ezekial Howell gets ready to throw the baseball.
The 5-6 year old girls show their speed during the foot race.
The 7-8 year old girls race to the finish.
Zachariah Loudenburg stuffs his crackers in his mouth during the cracker-eating contest.
Kayanna Velasquez eats her crackers as fast as she can.
Nevaeh Baker does her best during the watermelon contest.
Candin Johnson chows down on his watermelon.
Phillip Velasquez and Max Watts race to finish their watermelon.
Angelo Frost rips through two slices of watermelon.
Lillian Valdez and Marissa Olguin race to the finish line in the three-legged race.
Clayson Smith, Aspen Pinnecoose, Mckean Walton, Sarah Hudson and Deion Hudson organized and operated the games at the SunUte Multipurpose Field in Ignacio, Colo.
Amonnie Johnson flashes a smile during the traditional wear portion of the baby contest.
Avaleena Nanaeto, Rhiannon Velasquez, and Travis Nanaeto jockey for position before taking turns to pluck the “chicken” (actually a bag of sand) buried in the ground.
Cassidy Tahlo waves at the judges.
Chicken Pull winner, Travis Nanaeto waves his hat in victory as he pulls toward the finish line with his horse, Big Red.
Celestino Maez participates in the western wear baby contest.
Fidel Velasquez tries to pull the gunnysack out of the dirt while barely hanging onto his horse. The name of the game was to be the first to finish with the gunnysack.
Avaleena Nanaeto, nearly off her horse, reaches for the gunnysack at the Chicken Pull Contest on Sunday, Sept. 10 held at the Sky Ute Fairgrounds.
Trennie Collins | SU Drum
Trennie Collins | SU Drum
Trennie Collins | SU Drum
Maria Rivera |

The Southern Ute Drum

Robert L. Ortiz | SU Drum
Robert L. Ortiz | SU Drum
Robert L. Ortiz | SU Drum
Robert L. Ortiz | SU Drum
Robert L. Ortiz | SU Drum
Robert L. Ortiz | SU Drum
Robert L. Ortiz | SU Drum
Robert L. Ortiz | SU Drum
Maria Rivera |

The Southern Ute Drum

Trennie Collins | SU Drum
Trennie Collins | SU Drum
Trennie Collins | SU Drum
Trennie Collins | SU Drum
Trennie Collins | SU Drum
Trennie Collins | SU Drum
Trennie Collins | SU Drum
Trennie Collins | SU Drum
Trennie Collins | SU Drum
Trennie Collins | SU Drum
Trennie Collins | SU Drum
Trennie Collins | SU Drum
Trennie Collins | SU Drum
Maria Rivera |

The Southern Ute Drum

Maria Rivera |

The Southern Ute Drum

Maria Rivera |

The Southern Ute Drum

Trennie Collins | SU Drum
Maria Rivera |

The Southern Ute Drum

Maria Rivera |

The Southern Ute Drum

Maria Rivera |

The Southern Ute Drum

Maria Rivera |

The Southern Ute Drum

Maria Rivera |

The Southern Ute Drum

Maria Rivera |

The Southern Ute Drum

Maria Rivera |

The Southern Ute Drum

Maria Rivera |

The Southern Ute Drum

Maria Rivera |

The Southern Ute Drum

Maria Rivera |

The Southern Ute Drum

Maria Rivera |

The Southern Ute Drum

Maria Rivera |

The Southern Ute Drum

Maria Rivera |

The Southern Ute Drum

Maria Rivera |

The Southern Ute Drum

Maria Rivera |

The Southern Ute Drum

Maria Rivera |

The Southern Ute Drum

Maria Rivera |

The Southern Ute Drum

Maria Rivera |

The Southern Ute Drum

Maria Rivera |

The Southern Ute Drum

Maria Rivera |

The Southern Ute Drum

Maria Rivera |

The Southern Ute Drum

Maria Rivera |

The Southern Ute Drum

Maria Rivera |

The Southern Ute Drum

Maria Rivera |

The Southern Ute Drum

Trennie Collins | SU Drum
Maria Rivera |

The Southern Ute Drum

Trennie Collins | SU Drum
Maria Rivera |

The Southern Ute Drum

Trennie Collins | SU Drum
Trennie Collins | SU Drum
Thumbnail image of
Thumbnail image of
Thumbnail image of
Thumbnail image of
Thumbnail image of
Thumbnail image of
Thumbnail image of
Thumbnail image of
Thumbnail image of
Thumbnail image of
Thumbnail image of
Thumbnail image of
Thumbnail image of
Thumbnail image of
Thumbnail image of
Thumbnail image of
Thumbnail image of
Thumbnail image of
Thumbnail image of
Thumbnail image of
Thumbnail image of
Thumbnail image of
Thumbnail image of
Thumbnail image of
Thumbnail image of
Thumbnail image of
Thumbnail image of
Thumbnail image of
Thumbnail image of
Thumbnail image of
Thumbnail image of
Thumbnail image of
Thumbnail image of
Thumbnail image of
Thumbnail image of
Thumbnail image of
Thumbnail image of
Thumbnail image of
Thumbnail image of
Thumbnail image of
Thumbnail image of
Thumbnail image of
Thumbnail image of
Thumbnail image of
Thumbnail image of
Thumbnail image of
Thumbnail image of
Thumbnail image of
Thumbnail image of
Thumbnail image of
Thumbnail image of
Thumbnail image of
Thumbnail image of
Thumbnail image of
Thumbnail image of
Thumbnail image of
Thumbnail image of
Thumbnail image of
Thumbnail image of
Thumbnail image of
­
­

97TH ANNUAL SOUTHERN UTE TRIBAL FAIR: CONTEST RESULTS

ALL-NATIVE PAINTED HORSE

1st Marissa Olguin

2nd Rhiannan Velasquez

3rd Avaleena Naneato

ALL-NATIVE CHICKEN PULL

Winner Take All: Travis Naneato & “Big Red”

BABY CONTEST

Formal: 0–6 months

Girls

1st Ava Naranjo

2nd Jinora Rain Mills

Boys

1st Robert Michael Lucero

Formal: 7 months–1 year

Girls

1st Kellis Wilbourn

2nd Ava Mae Frost

Boys

1st Jace Rock

2nd Ike Thompson

Formal: 2–3 Years

Boys

1st Deitrich Evan Frost

Traditional: 0–6 months

Girls

1st Zayla Spring Wind Herrera

Boys

1st Theodore Otero

Traditional: 7 months–1 year

Girls

1st Ava Mae Frost

2nd Malia Roubideaux

3rd Taylor Archuleta

Traditional: 2–3 years

Girls

1st Cassidy Tahlo

2nd Shayne Roubideaux

Boys

1st Malekai LeClair

2nd Amonnie Johnson

3rd Deitrich Evan Frost

Western Wear: 7 months–1 year

Girls

1st Ava Mae Frost

Western Wear: 2–3 years

Boys

1st Deitrich Evan Frost

2nd Cieliestino (C.J.) Maez

CHILI & SALSA CONTEST

Chili Grand Champion: Maria Archuleta (Red Chili)

Red Chili

1st Candi Johnson

2nd Florence Loretto

Green Chili

1st Darlene Atencio

2nd Shailyn Olguin

3rd Mary Silvas

Salsa

1st Tori Archuleta

2nd Raiden Herrera

3rd Sunshine Whyte

DUCK RACE

1st Elise Redd

2nd Victoria Trujillo

3rd Maddie Chavarillo

FRY BREAD CONTEST

18 years & Older (Singles)

1st Carla Snow

2nd Pen Hogue

3rd Miali Plentyholes

4th Nicole Lansing

14 years & Younger (Team)

1st Brennen Royahomae/Julian White

GREASED POLE CONTEST

12 and under

1st Alayra Jacket

2nd Aiden Richards

3rd Izabella Carmenoros

13–18 years
1st Devan Richards

2nd Kris White

3rd Ocean Hunter

19 and older

1st Lorenzo Pena

2nd Fidel Velasquez

3rd Conrad Jacket

5–Person Team

1st Maria Rivera, Devan Richards, Fidel Velasquez, Lorenzo Pena, Conrad Jacket

2nd Chassity, Leondro Jackson, Dmitri Danee, Cheyenne Dennison, Jonathan White

HORSESHOES TOURNAMENT

Men’s Single Division

1st Kasey Ivans

2nd Rodney Walthall

3rd Harry Mariano

4th Coon Reval

Women’s Single Division

1st Cassie Vandever

2nd Roseann Becenti

3rd Tina Valdez

4th Toddidean Roberts

Doubles Division

1st Randy Massey & Kasey Ivans

2nd Art Butcher & Gene Gurula

3rd Ferando Attaha & Ben Johnson

4th Harry Mariano & Rodney Walthall

JALAPENO EATING CONTEST

Grand Champion: Karrie Phillips, Shiprock, NM (1:19)

Women

1st Sara Cuch, Ignacio, CO

2nd Alereta Whitebuffalo, Towaoc, CO

3rd Tamera Reynolds, Ignacio, CO

Men

1st Alfred Hatch, Towaoc, CO

2nd Alejandro Salazar, Mexico City, MEX

3rd Paul Redwine, Chama, NM

Powwow Drummer’s Special

Grand Champion: Daniel – Battle Shield

OPEN CO-ED TUG-O-WAR

1st Helltown Hustlers

2nd Tiny’s Crew

3rd Team Abachii

SAM BURCH MEMORIAL

Adult

1st Danielle Austin

2nd Tristen Benally

3rd Esther Rima

4th Steven Layton

5th Travis Nanaeto

Youth

1st Avaleena Nanaeto

SOFTBALL TOURNAMENT

Men

1st DXII – Cortez, CO

2nd All Day – Ignacio, CO

3rd Chaos – Farmington, NM

4th  Unpredictables – Cortez, CO

Women

1st 110% – Farmington, NM

2nd Psycho Pitches- Farmington, NM

3rd 4C Fury – Monticello, UT

All Tourneys: Men

Dominic Valdez – DXII

Jake Huff – DXII

Derrick Rodriquez – All Day

Orion Watts – All Day

Tyler Young – All Day

Simon Hampton – Chaos

Clay Miller – Chaos

Gerardo Martinez – Unpredictables

Anthony Mestas – Unpredictables

All Tourneys: Women

Courtney Topaha -110%

Felencia Lewis – 110%

Breyana Rockwell – 110%

Karen Tate – Psycho Pitches

Andi Clark – Psycho Pitches

Miranda Elliot – Psycho Pitches

Bobbi Jo Smith – 4C Fury

Natasha Dishface – 4C Fury

Abriana Conklin – 4C Fury

MVP: Men

Troy Rocke – DXII

MVP: Women

Erin Benally – 110%

YOUTH GAMES

MALES

Softball Toss: 4-6 Years old

1st Osias Goodtracks

2nd Keyon Alston

3rd Phillip Velasquez

4th Zackariah Loudenburg

5th Dwight Litz

Softball Toss: 7-9 Years old

1st Tavian Box

2nd Armando Richards

3rd Andre Thompson

4th Tyler Naranjo

5th Andres Richards

Softball Toss: 10-12 Years old

1st Jace Carmenaros

2nd Silas Wilbourn

3rd Tamarius Roland

4th Derek Sage

5th Neatris Wilbourn

Softball Toss: 13-15 Years old

1st Morgan Jameson

2nd Ezekiel Howell

3rd Christopher Martinez

Softball Toss: 16-18 Years old

1st Ralph Herrera

50 Yard dash: 4-6 Years old

1st Zackariah Loudenburg

2nd Uriyah Casey

3rd Osias Goodtracks

4th Tyderius Wilbourn

5th Faustino Ramos

50 Yard dash: 7-9 Years old

1st Nike Frost

2nd Tavian Box

3rd John Oberly III

4th Kenneth Burch

5th Andres Richards

50 Yard dash: 10-12 Years old

1st Jace Carmenaros

2nd Neatris Wilbourn

3rd Matthew Jameson

4th Ryan Naranjo

5th Damarion Goodtracks

50 Yard dash: 13-15 Years old

1st Morgan Jameson

2nd Ezekiel Howell

Cracker Eating: 4-6 Years old

1st Kandin Johnson

2nd Osias Goodtracks

3rd Uriyah Casey

4th Phillip Velasquez

5th/tie Keyon Alston/Kennith

Cracker Eating: 7-9 Years old

1st Andres Thompson

2nd Armando Richards

3rd Tyler Naranjo

4th Kennith

5th/tie Andres Richards/John Oberly III

Cracker Eating: 10-12 Years old

1st Damarion Goodtracks

2nd Jace Carmenaros

3rd Ryan Naranjo

4th Derek Sage

5th Tamarius Roland

Cracker Eating: 13-15 Years old

1st Morgan Jameson

2nd Ezekiel Howell

Cracker Eating: 16-18 Years old

1st Ralph Herrera

Watermelon Eating: 4-6 Years old

1st Nike Frost

2nd Kandin Johnson

3rd Keyon Alston

4th Phillip Velasquez

5th/tie Dwight Litz/Faustino ramos

Watermelon Eating: 7-9 Years old

1st Armando Richards

2nd Tyler Naranjo

3rd Andres Thompson

4th Armando Richards

5th Kenneth Burch

Watermelon Eating: 10-12 Years old

1st Tamarius roland

2nd Jace Carmenaros

3rd Angelo Frost

4th Silas Wilbourn

5th/tie Derek Sage/ Matthew Johnson/ Ryan Naranjo

Watermelon Eating: 13-15 Years old

1st Ezekiel Howell

2nd Morgan Jameson

Watermelon Eating: 16-18 Year olds

1st Ralph Herrera

3-Legged Race: 4-6 year olds

1st Keyon Alston/Tyderius Wilbourn

2nd Uriyah Casey/Phillip Velasquez

3rd Kandin Johnson & Participant

3-Legged Race: 7-9 Years old

1st Andre Thompson/Tyler Naranjo

3-Legged Race: 10-12 Year olds

1st Silas Wilbourn/Matthew Jameson

2nd Tamarius Roland/Derek Sage

3rd Ryan Naranjo/Angelo Frost

3-Legged Race: 13-15 year olds

1st Ezekiel Howell/Morgan Jameson

FEMALES

Softball Toss: 4-6 Years old

1st Bianka Velasquez

2nd Kirstyn Jameson

3rd Ava Sage-Morgan

4th Shyla Cloud

5th Nevaeh Baker

Softball Toss: 7-9 Years old

1st Aubree Lucero

2nd Izabella Carmenoros

3rd Aspen Naranjo

4th Alicia rock

5th Maleina Carel

Softball Toss: 10-12 Years old

1st Autumn Sage

2nd Gracelynn Thompson

3rd Adrienne Cuch

4th Marissa Olguin

5thChristen Heart

Softball Toss: 13-15 Years old

1st Rhianna Carel

2ndAngela Baker

Softball Toss: 16-18 Years old

1st Shyanna Vigil

50 Yard dash: 4-6 Year old

1st Nevaeh Baker

2nd Ava Sage-Morgan

3rd Shyla Cloud

4th Bianka Velasquez

5th Kirstyn Jameson

50 Yard dash: 10-12 Years old

1st Marissa Olguin

2nd Autumn Sage

3rd Terena Hight

4th Adrienne Cuch

5th Christen Heart

50 Yard dash: 13-15 Years old

1st Rhianna Carel

2nd Angela Baker

Cracker Eating: 4-6 Years old

1st Kirstyn Jameson

2nd Nevaeh Baker

3rd Ava Sage-Morgan

4th Aaliyah richards

5th/tie Shyla Cloud/Bianka Velasquez

Cracker Eating: 7-9 Years old

1st Samantha rock

2nd Izabella Carmenoros

3rd Aubree Lucero

4th Jaelyn Alston

5th/tie Lillian Valdez/Leandra Litz

Cracker Eating: 10-12 Years old

1st Terena Hight

2nd Christen Heart

3rd Marissa Olguin

4th Autumn Sage

5th Gracelynn Thompson

Cracker Eating: 13-15 Years old

1st Rhianna Carel

2nd Angela Baker

Cracker Eating: 16-18 Years old

1st Shyanna Vigil

Watermelon Eating: 4-6 Year old

1st Bianka Velasquez

2nd Kirstyn Jameson

3rd Ava Sage-Morgan

4th Nevaeh Baker

5th/tie Miracle Williams/Shyla Cloud

Watermelon Eating: 7-9 Years old

1st Leandra Litz

2nd Izabella Carmenoros

3rd Aubree Lucero

4th Samantha rock

5th Aspen Naranjo

Watermelon Eating: 10-12 Years old

1st Autumn Sage

2nd Gracelynn Thompson

3rd Marissa Olguin

4th Christen Heart

5th/tie Terena Hight

Watermelon Eating: 13-15 Years old

1st Rhianna Carel

2nd Angela Baker

Watermelon Eating: 16-18 Years old

1st Shyanna Vigil

3-Legged Race: 4-6 Years old

1st Shyla Cloud/Nevaeh Baker

2nd Aaliyah Richards/Kirstyn Jameson

3-Legged Race: 7-9 Years old

1st Lillian Valdez/Marissa Olguin

2nd Aspen Naranjo/Maleina Carel

3rd Aubree Lucero/Izabella Carmenoros

3-Legged Race: 10-12 Years olds

1st Lillian Valdez & Marissa Olguin

2nd Terena Hight & Christen Heart

3-Legged Race: 13-15 Years old

1st Rhianna Carel & Angela Baker

Like it? Share it!

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail